Linnéporträtt Aster
Linnéherbariet (S-LINN)

Enheten för fanerogambotanik
Naturhistoriska riksmuseet (S)

In English!

Linnéherbariet
      Typmaterial
      Svenska arter
      Handstilar

Historiska botaniska samlingar

Enheten för fanerogambotanik

Naturhistoriska riksmuseet

Aster acris
Aster alpinus
Aster amellus
Aster chinensis
Aster indicus (2 ark)
Aster linariifolius
Aster mutabilis
Aster polifolius
Aster puniceus
Aster taxifolius
Aster tradescanti

A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z

http://linnaeus.nrm.se/botany/fbo/v/valan/welcome.html.se
Senast uppdaterad: 4 september 2003
Synpunkter på denna sida: Arne Anderberg
Synpunkter på Naturhistoriska riksmuseets webbresurs