Linnéporträtt Aster polifolius L.
Linnéherbariet (S-LINN)

Enheten för fanerogambotanik
Naturhistoriska riksmuseet (S)

In English!

Linnéherbariet
      Typmaterial
      Svenska arter
      Handstilar

Historiska botaniska samlingar

Enheten för fanerogambotanik

Naturhistoriska riksmuseet

Aster polifolius L., framsida Aster polifolius L., blomställning x8 Aster polifolius L., baksida

Namn: Aster polifolius L.
Microfiche: IDC 350.7

Fler Aster

A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z

http://linnaeus.nrm.se/botany/fbo/a/aster/astepol.html.se
Senast uppdaterad: 4 september 2003
Synpunkter på denna sida: Arne Anderberg
Synpunkter på Naturhistoriska riksmuseets webbresurs