Linnéporträtt Aster alpinus L.
Linnéherbariet (S-LINN)

Enheten för fanerogambotanik
Naturhistoriska riksmuseet (S)

In English!

Linnéherbariet
      Typmaterial
      Svenska arter
      Handstilar

Historiska botaniska samlingar

Enheten för fanerogambotanik

Naturhistoriska riksmuseet

Aster alpinus L., framsida Aster alpinus L., blomställning x8 Aster alpinus L., baksida

Namn: Aster alpinus L.
Microfiche: IDC 349.3

Fler Aster

A  B  C  D  E  F  G  H  I  J  K  L  M  N  O  P  Q  R  S  T  U  V  W  X  Y  Z

http://linnaeus.nrm.se/botany/fbo/a/aster/astealp.html.se
Senast uppdaterad: 4 september 2003
Synpunkter på denna sida: Arne Anderberg
Synpunkter på Naturhistoriska riksmuseets webbresurs